برش بتن چیست ؟

برش بتن چیست ؟ این سوالیست که بسیاری افراد آن را در گوگل سرچ می کنند . برش بتن می توانند به روش های مختلفی انجام شوند ، که هر کدام از این روش ها به ابزار خاص خود نیازمندند . ما در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با سوال برش بتن چیست ؟ بیشتر صحبت کنیم .

 

برش بتن

 

برش بتن

برش بتن چیست ؟ برش بتن به مجموعه کارهایی گفته می شود ، که طی آن قسمتی از یک بتن را می توان جدا کرد . و سپس آن را به محل مورد نظر منتقل کرد . برش بتن باید توسط دستگاه و ابزار های مخصوص و توسط افراد متخصص انجام شود . در قدیم از روش های سنتی جهت جداسازی بتن استفاده می شد .
روش هایی مثل استفاده از پتک در قدیم بسیار رایج بودند . اما این روش ها دیگر منسوخ شده اند . و روش های جدیدی جایگزین روش های قدیمی شده اند . امروزه حالت های مختلفی جهت برش بتن وجود دارد ، مثل برش قسمتی از دیوار جهت اجرای بازشو ، برش دال و حتی گرد گیری .

 

 

برش بتن

دستگاه کاتر برش بتن چیست ؟

این دستگاه ، یک دستگاه تخصصی برای برش بتن ، آسفالت خیابان ها و پشت بام ها می باشد . این دستگاه از دو بخش هیدرولیکی و بخش خنک کننده تشکیل شده است . این دستگاه از یک شاسی ، موتور و یک تیغه تشکیل شده است . دستگاه برش بتن از موتور دیزلی و بنزینی با تیغه های به اندازه ی 45 ، 60 و 90 سانتی متری ساخته شده است . علاوه بر این دستگاه های برش بتن جدید بسیار بهتر از روش های سنتی می باشد .

سایت سازه ام ان میتوانید خدمات شایانی در این زمینه ارائه بدهد.

 

قیمت برش بتن چقدر است ؟

اصولا برش بتن جزء فرآیند های پر هزینه می باشد . یکی از منطقی ترین کار ها این است که فرآیند ساخت و ساز طوری باشد تا اصلا نیازی به برش بتن نباشد . که خب قطعا این حالت بسیار اقتصادی و به صرفه می باشد . اما بعضی اوقات به خاطر محدودیت های اجرایی گاهی این امر امکان پذیر نمی باشد .

 

برش بتن چیست ؟

 

اقداماتی که جهت برش بتن انجام می شود

1) قطعه قطعه کردن سازه های بتنی طوری که مناب برای حمل باشد .
2) حذف بتن های قدیمی که مانع اجرای سازه های جدید می شوند .
3) ایجاد تغییر نقشه های سازه ای یا تاسیساتی
4) ایجاد تغییرات کاربری سازه های قدیمی و به وجود آمدن نیاز های نو برای سازه های موجود

 

 

روش های مختلف برش بتن

جهت برش بتن از روش های مختلفی استفاده می شود ، انتخاب این روش ها به عوامل مختلفی بستگی دارد . عواملی مانند ضخامت مقطع بتنی ، راستای برش ، دسترسی به محل مورد نظر ، امکان استفاده از ماشین آلات و ابزار سنگین ، میزان آرماتور ، نوع بتن و … بستگی دارد . علاوه بر لاین عواملی مثل امکانات ، شرایط ایمنی ، شرایط اقتصادی و … بر روی انتخاب روش برش بتن نیز تاثیر می گذارند .

 

برای مطالعه بیشتر روی مقاله کلیک کنید :  نصب صفحه پلیت

برش بتن چیست ؟

 

انواع روش های برش بتن کدامند ؟

1) برش بتن با واتر جت
2) برش سیمی بتن
3) برش بتن با لیزر
4) دستگاه کف بر

 

 

 

برش بتن با واتر جت

با استفاده از این روش ، آب با استفاده از یک سری ترکیبات دیگر با فشار بالا از یک روزنه ی کوچک خارج می شود ، در این روش آب با فشاری معادل 100 تا 140 مگا پاسکال ، باعث می شود تا بتن آسیب دیده را جدا کند . با تنظیم کردن فشار اب می توان قدرت واتر جت راتنظیم کرد . علاوه بر این استفاده از واتر جت دارای کزایای بسیار زیادی می باشد ، در این روش کمترین آسیب به قسمت باقی مانده بتن وارد می شود ، زیرا در این روش گرما ای وجود ندارد . همچنین در صورت استفاده از واتر جت ، آلودگی در محیط ایجاد نمی شود و این روش دارای سرعت بسیار بالا و انعطاف پذیری بالایی می باشد .

 

 

برش بتن چیست ؟

 

 

 

برش سیمی بتن

در روش برش سیمی بتن ، از یک سیم الماسه استفاده می شود ، این روش یکی از روش های جدید می باشد که در حال حاضر بسیار گسترش پیدا کرده و محبوب شده است . از بزرگترین ویژگی های مثبت این روش ، امکان استفاده از آن در ابعاد بزرگ می باشد . در این روش می توان سطوح مختلف لفقی و عمودی را برش داد . علاوه بر این سرعت برش در این روش نیز بالا می باشد . در این روش بتن هایی که دارای ضخامت بالا هستند ، به راحتی برش داده می شوند .
استفاده از دستگاه برش سیمی بتن ، نیازمند مهارت و تخصص بالا می باشد ، زیرا تنظیم کردن دستگاه بر اساس نیاز برش و اجرای آن تخصص بالایی را می طلبد .

 

 

برش بتن با لیزر

برش بتن با لیزر یکی از انواع برش هایی است که دارای هزینه ی بالایی می باشد . این روش دارای دقت بالایی دارد و بیشتر برای جا های حساس استفاده می شود ، به عنوان مثال از روش برش بتن با لیزر در نیروگاه های اتمی استفاده می شود . از بزرگترین مزیت های این روش ، امکان کنترل از راه دور می باشد ، همچنین برش بتن با دقت بسیار بالایی انجام می شود ، زیرا دستگاه در محل مورد نظر و اپراتور نیز در محل دیگری قرار میگیرد . این روش دارای حرارت بسیار بالا و قیمت بالایی می باشد ، به همین خاطر خیلی کاربرد ندارد . علاوه بر این امکان برش بتن های ضخیم در این روش وجود ندارد .

 

برای مطالعه بیشتر روی مقاله کلیک کنید :  کاشت میلگرد

 

 

برش بتن با واتر جت با استفاده از این روش ، آب با استفاده از یک سری ترکیبات دیگر با فشار بالا از یک روزنه ی کوچک خارج می شود ، در این روش آب با فشاری معادل 100 تا 140 مگا پاسکال ، باعث می شود تا بتن آسیب دیده را جدا کند . با تنظیم کردن فشار اب می توان قدرت واتر جت راتنظیم کرد . علاوه بر این استفاده از واتر جت دارای کزایای بسیار زیادی می باشد ، در این روش کمترین آسیب به قسمت باقی مانده بتن وارد می شود ، زیرا در این روش گرما ای وجود ندارد . همچنین در صورت استفاده از واتر جت ، آلودگی در محیط ایجاد نمی شود و این روش دارای سرعت بسیار بالا و انعطاف پذیری بالایی می باشد .

دستگاه کف بر

این دستگاه بتن را از کف به طور کامل برش می زند . شما می توانید با استفاده از این دستگاه برش های عمیقی را تا عمق یک متر ایجاد کنید . میزان عمق آن نیز بر اساس قطر تیغه ها تعیین می شود . با استفاده از این دستگاه کار برش را در طول و عرض نا محدود انجام می دهد . این دستگاه دارای مزاییا بسیار زیادی می باشد ، به عنوان مثال دقت این دستگاه برای ایجاد یک سطح صاف خیلی بیشتر از سایر دستگاه ها می باشد .

 

 

کرگیری بتن چیست ؟

کرگیری بتن برای باز شو های قسمت هایی مثل کف ، دیوار ها و سقف استفاده می شود . از این دستگاه می توان در برش ستون ها ، پل ها ، دیوار برشی و سقف و … استفاده نمود . این دستگاه ها دارای سرعت بسیار بالایی می باشند . این دستگاه با استفاده از اصول مهندسی روز دنیا طراحی شده است .

 

 

برش بتن با واتر جت با استفاده از این روش ، آب با استفاده از یک سری ترکیبات دیگر با فشار بالا از یک روزنه ی کوچک خارج می شود ، در این روش آب با فشاری معادل 100 تا 140 مگا پاسکال ، باعث می شود تا بتن آسیب دیده را جدا کند . با تنظیم کردن فشار اب می توان قدرت واتر جت راتنظیم کرد . علاوه بر این استفاده از واتر جت دارای کزایای بسیار زیادی می باشد ، در این روش کمترین آسیب به قسمت باقی مانده بتن وارد می شود ، زیرا در این روش گرما ای وجود ندارد . همچنین در صورت استفاده از واتر جت ، آلودگی در محیط ایجاد نمی شود و این روش دارای سرعت بسیار بالا و انعطاف پذیری بالایی می باشد .

 

مزایای استفاده از برش بتن با سیم الماسه

1) ایجاد شکل های مختلف با هر اندازه ای که به آن نیاز دارید .
2) قابلیت استفاده در تمامی سطوح شیبدار ، افقی و عمودی
3) باعث ایجاد آلودگی نمی شود .
4) برش را به صورت پیوسته انجام می دهد .
5) در زمان و هزینه صرفه جویی می شود .
6) در ابعاد برش هیچ محدودیتی وجود ندارد .
7) سرعت و دقت بسیار بالایی دارد .

 

 

انواع دستگاه های برش بتن در بازار

1) کاتر برش بتن با موتور بنزینی با قدرت 13 – 16 -7 اسب بخار ، با برند های روبین ، هوندا ، ای تی کیو ، راتو و …
2) کاتر برش بتن با موتور دیزلی با قدرت های 9 -12 – 18 اسب بخار ، با برند های کاما ، ای تی کیو ، روبین و …
3) کاتر برش بتن با موتور الکتریکی برقی با قدرت 10 -17 اسب بخار ، با برند های تهران کاتر و …
4) کاتر برش بتن با قدرت های 20 -25 اسب بخار ، با برند های روبین ، هوندا و …
5) کاتر برش بتن با قدرت های 23 -25 اسب بخار ، با برند های کوپ ، لانسی ، لمبار دینی و …
6) کاتر برش بتن با قدرت های 25 -30 اسب بخار ، با برند هاتر ، لمباردینی ، باریکل و …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *